הערכת נזקים סביבתיים. גילוי נזקים גלויים נסתרים. צוות מומחים

מומחה בהערכת נזק סביבתי

שריפות גורמות להרס ונזק רב למבני מגורים, מסחר, יצור ושירותים מדי שנה. שריפות כאלה עלולות לשרוף את כל המבנה עד היסוד, אך במקרים רבים נגרמים למבנה דרגות נזק שונו והוא בר שיקום.

השריפות מייצרות לעיתים קרובות כמות עצומה של עשן בתוך המבנה. העשן מורכב ממספר תוצרי לוואי של בעירה, אשר עשויים לכלול אפר, פיח וחומרים אחרים.

במידה ולא מתבצע תהליך שיקום מסודר, הפיח וחומרים אלה “כלואים” במבנה, ועלולים לגרום לנזק מבני עתידי (לדוגמא-קורוזיה, שינוי צבע הקירות וכו’), זיהום סביבתי המסכן ויסכן בעתיד את בריאות השוהים במבנה (גירוי נשימתי או עורי מתמשך), וריחות מטרידים ההופכים את השהייה במבנה לבתי נסבלת.

בעלי בתים, משרדים או מתקני יצור שלהם ביטוח רכוש יכולים לכסות את הנזקים הגלויים לתכולה ומבנה, אולם למרות נוכחות של נזק גלוי, לאחר הטיפול עשויות להימצא שאריות, גם שאינן נראות לעין, שלהן נזק עתידי למבנה ולדיירים.

במקרים כאלה עשויים להזדקק לשירותיו של איש מקצוע, מומחה בהערכת נזק סביבתי, אשר באמצעות סקר סביבתי ומדידות מעבדתיות של חומרים שונים- באוויר ועל גבי משטחים- קובע האם קיימים נזקים כאלה שאינם נראים לעין ודורשים טיפול של חברת השיקום. בהמשך- מתבצע סבב נוסף של בדיקות כדי לאשר שתהליך השיקום אכן הצליח והמבנה חזר למצבו לפני השריפה.

הערכת נזק סביבתי

כאשר מתרחש אירוע הכולל שריפה ועשן- כדאי להתחיל מייד בטיפול של חברת שיקום מומחית, כדי למנוע נזק נוסף. האפקט המאכל של שאריות העשן יכול להתחיל לגרום לנזקים רבים, קורוזיה ושינויי צבע עם הזמן. מניעת נזק נוסף, הסרת ריחות ופינוי שאריות חומרים אחרים באוויר יכולים להיות אתגר משמעותי עבור רוב בעלי הנכס משום שמדובר בתהליך מקצועי החייב להיעשות בצורה יסודית מאוד. לכן, סיוע מקצועי הוא לעתים קרובות הכרחי.

נזק משני לשריפה- כתוצאה משימוש במים בכיבוי האש- יכול להיות גם היווצרות עתידית של מושבות עובש ונבגים באוויר (להם סיכון בריאותי לשוהים במבנה לאחר מכן), חומרי בניין הדורשים פינוי מיוחד (כגון אסבסט) וכדומה.

נזקי מים ושריפה: הפיכת מבוטח ללקוח מרוצה

הסיפור הזה מוכר לך אם אתה סוכן ביטוח.

מבוטח שלך חוזר הביתה מחופשה, במדרגות תופס אותו שכן ואומר לו שכשנעדר התפוצץ צינור בדירתו, השכנים שמו לזה לב כאשר מים החלו לנזול לתוך חדר המדרגות, וסגרו את הברז המרכזי שלו. מבחינת המבוטח זה מאוחר מדי: השטיחים ספוגים, הארונות נרקבו, הרצפה הוצפה עם מים עומדים, והבית, באופן כללי, ספג נזק משמעותי. הטלפון למחרת (או אפילו באותו לילה) הוא אליך- סוכן הביטוח. והלקוח רוצה לדעת רק דבר אחד- איך אתה דואג לו בחברת הביטוח, שתפצה אותו עבור כל הנזקים ותחזיר את המצב לקדמותו- מהר!

אתה מפעיל את חברת הביטוח, מגיע שמאי, אומד נזקים, ומאשר להחליף- על חשבון חברת הביטוח ובהתאם לפוליסה- את השטיחים וארון הבגדים, לייבש בשיטה מיוחדת את המרצפות, לצבוע במידת הצורך- ולהחזיר את הבית לקדמותו. עכשיו נותר רק להחתים את המבוטח על היעדר תביעות נוספות.

אז זהו. שהמצב לא תמיד חזר לקדמותו.

רק אחרי כמה ימים מתגלה הצרה האמתית: מרצפות שנשארות “לחות” במשך חודשים, מוקדי עובש וטחב שיוצרים ריח לא נעים הנאחז בבית או במשרד, תחושת מחנק וסביבה רוויה בסיכונים בריאותיים למבוטח ומשפחתו (במקרה של בית) או לעובדיו (במקרה והמבוטח הינו עסק)

עכשיו צריך להתחיל את כל השיפוץ מהתחלה, עם ויכוחים עם חברת הביטוח, לקוח מטורטר ולא מרוצה וכמובן – מאשים את סוכן הביטוח שלא דאג לו.

לא משנה אם המבוטח הינו בעל דירה / בית פרטי או עסק השוכן במשרד, מקום מסחר או ייצור – התסריט דומה, וגם התוצאות. לקוח לא מרוצה.

ערן בן-קנז, מנכ”ל חברת אקו-צ’ק המתמחה בבריאות סביבת השהיה אישית (Indoor Environment Quality), החברה המובילה באבחון סיכוני בריאות בסביבות מגורים ועבודה, מסביר כי אין להקל ראש בנזקים שאינם נראים לעין. “במקרה של הצפה, נזילה או שריפה בבית או במשרד, נגרם נזק משמעותי לרכוש ולעיתים נוצרת סביבה שמהווה סיכון בריאותי מיידי. אנשים מנסים להחזיר את המצב לקדמותו במהירות, ומתעלמים מנזקים ארוכי טווח. בניסיון לשקם את הנזק הפיזי למבנה ולקבל פיצויים על הרכוש שנפגם בעלי הבתים ומשרדים נוהגים להתמקד בטיפול בבעיות הנראות-לעין בלבד, ואינם מודעים לנזקים כבדים הנסתרים מהעין, שיופיעו רק לאחר זמן”.

“נזילה או הצפה הופכות את המבנה והרכוש לסביבה המתאפיינת בלחות, רטיבות וטחב. מצב זה הינו כר גידול לעובש, המתפתח במהירות מיד עם הרטיבות שנוצרה. בשל תהליך ה”דגירה” של העובש, והבהילות הכללית סביב המגורים הבלתי אפשריים בבית, מרבית הדיירים מעלימים עין או שאינם שמים לב לצרה המתרגשת. העובש מתפתח מוקדם מאוד, כשלושה ימים לאחר ההצפה. חברות הביטוח ממהרות להציע תיקונים חיצוניים לנזק, כגון ייבוש האזורים שנרטבו, צביעה מחדש של קירות או החלפת שטיחים ופרקט, אך אלו לא מונעים את היווצרות העובש. רק אבחון של הבעיה לפני שלב השיפוץ, הכרה בה כחלק מהנזק, ולאחר מכן ביצוע שיקום מקצועי וניקוי יסודי של מקורות העובש יבטיח את תיקון הבעיה והסרת המפגע”.

“כך גם במקרה של שריפה, שלאחריה האוויר במבנה נותר רווי בחלקי פיח שהתפזרו בכל מקום.  בנוסף, תוצרי גז שונים שהשתחררו בזמן השריפה עקב המגע של האש עם חומרים שונים, נותרים בחלל המבנה גם לאחר כיבוי השריפה. השריפה גם משחררת חומצת מלח, שנותרת בחלל האוויר  ובתהליך איטי פוגמת בחפצים שונים – בעיקר חפצי מתכת – וגורמת להם לקורוזיה”.

ערן בן-קנז מדגיש כי צריך לדאוג שחברת הביטוח תעשה את כל הדרוש על מנת לבצע שיקום מקיף- כולל היבט הסיכונים הבריאותיים- על כל העלויות הנוספות הכרוכות בכך.

לשם כך יש לשים לב לכמה דברים: עוד לפני השיקום, כדאי להזמין בדיקה סביבתית שתאמוד את מידת הנזק הסביבתי והסיכונים הבריאותיים שנוצרו- כולל אלה שאינם גלויים לעין אך יתגלו בבדיקת מומחה. בדיקה כזאת תקבע את היקף השיקום הדרוש ותנחה את החברה המשקמת. רק תוצאות ודוח של בדיקה כזו יאפשר קבלת אישור מחברות הביטוח לגבי היקף הנזק. נציין כי חברות ביטוח רבות יעדיפו לאשר את ביצוע המדידות כדי למנוע חשיפתן לתביעות נוספות בעתיד. לאחר סיום השיקום, יש לבצע מדידות נוספות המוודאת שהנזק אכן הוסר והמקום אינו מהווה סיכון בריאותי לגרים או לעובדים בו .

כסוכני ביטוח המחויבים לשביעות הרצון של הלקוחות לשכם, עליכם לדאוג לדרוש את הבדיקה לפני ביצוע השיקום ולאחריו מהשמאי או מחברת הביטוח. בליווי הלקוח עליכם לדאוג שחברת הביטוח תחזיר את המצב לקדמותו- וזה כולל גם “שאריות סביבתיות” המסכנות את בריאות הלקוח, משאירות את הנכס עם ריחות טחב ותחלואים עתידיים רבים, וסיכון ללקוח לא מרוצה.

נכתב על ידי -
ערן בן קנז, מנכ"ל
ערן בן קנז, מנכ"ל

מייסד החברה. מומחה לבדיקות סביבת העבודה.
בעל תואר שני בבריאות הציבור Master Public Health- MPH עם התמחות בבריאות סביבתית.
ניסיון של מעל 15 שנה באיתור וזיהוי גורמי זיהום סביבתיים והערכת השפעתם על השוהים בסביבה.

ערן בן קנז פרטים נוספים

לייעוץ סביבתי

תגובת ערן בן קנז, מנכ”ל אקו צ’ק, לפרטים שנשלחו תינתן עד יום עבודה עוקב.

ערן בן קנז
Call Now Button