מדידות רעש

מהו רעש מטריד?

רעש הינו מטרד ויכול להוות מקור משמעותי ללחץ. לרעש מגוון השפעות שליליות על גוף ונפש האדם. חשיפה לרעש מגבירה מעיקה על מערכת העצבים, מגבירה את צריכת האנרגיה של הגוף, מעייפת ופוגעת בכושר הדיבור. אם החשיפה לרעש מתמשכת, היא עלולה לגרום ללחץ, לחרדה, לעצבנות ולמתח, להגביר עייפות ולפגוע ביעילות התפקוד הכללי.

גם בחיינו הפרטיים – מקורות רעש מוגבר – מוסיקה רועשת משכנים, רעש מבעלי חיים, רעש מאתרי בנייה או רעש של מפעלי תעשייה בקרבת מקום מגורכם – כל אלה יכולים להוות לא רק מטרד, אלא גם איום ישיר לבריאות – אי נוחות, מתח נפשי, מחסור בשינה, ועד כדי מחלות לב הקשורות ללחץ.

מה שנחשב בעיניך כרעש נחשב בעיני שכנך לצליל נעים ורוגע, ורעש שמטריד את שכנך אולי לא מפריע לך כלל ולכן ללא מדידה מקצועית מידת הנזק שנגרם מרעש נתונה לוויכוח. תוצאות מדידת רעש הינן נתון מדעי אובייקטיבי שאינן ניתנות לערעור ומקובלות על רשויות האכיפה.

המומחים של "אקו-צ'ק" מוסמכים לביצוע כל בדיקות הרעש: תחבורתי, סביבתי ותעסוקתי. בעזרת ציוד המדידה הטוב והמתקדם ביותר ובזכות שנים של ניסיון וידע – אנו מבטיחים להחזיר לך את השקט.

המאה ה- 21 יכולה להיחשב כמאה הרועשת ביותר בהיסטורית האנושות: משאיות גדולות, מטוסים, מיזוג אוויר ומערכות אוורור – כל אלה יוצרים רעש רקע חזק ונוראי.

מדוע לבחור באקוצ'ק?

אנו במעבדות אקוצ׳ק מתמחים במדידות רעש סביבתיות עבור: מבני תעשייה, בתי מגורים, בתי חולים, מבנים אדמיניסטרטיביים וסביבה.

אנו משתמשים בציוד מדידה חדשני עם יכולת הקלטת צלילים ואגירת נתונים לאורך הזמן אשר מאפשר ניתוח תוצאות קפדני, מקצועי יותר, והשוואת התוצאות לתקנים של משרד להגנת הסביבה.

אנו נספק לך חוות דעת משפטית שעומדת בכל דרישות החוק (בהיבט של שיטת המדידה, הציוד המכוייל, והתאמת המדידה לכתוב בחוק) – חוות דעת שניתן להגן על אמינותה בבית המשפט.

ובמילים אחרות:

קיים רעש שכנים ממוזיקה או קאריוקי?

קיים רעש מבעלי חיים?

קיים רעש ממזגנים או צ׳ילרים?

קיים רעש מתעשייה?

השפעות בריאותיות של זיהום רעש סביבתי

חשיפה למפגע רעש ממושך או מופרז הוכחה כגורמת למגוון של בעיות בריאותיות: מתח, ירידה בריכוז, אובדן פרודוקטיביות במקום העבודה, קשיי תקשורת, עייפות מחוסר שינה וכלה בהשפעות חמורות יותר כמו מחלות לב וכלי דם, ליקויים קוגניטיביים, ירידה עד כדי אובדן שמיעה.

בשנת 2011 פרסם ארגון הבריאות העולמי דו"ח שאוגר נתונים ממחקרים אפידמיולוגיים שונים שנאספו במשך 10 שנים.

המחקרים ניתחו רעש הסביבתי ממטוסים, רכבות וכלי רכב ומקורות עירוניים אחרים ובחנו את הקשרים למצבים בריאותיים כגון מחלות לב וכלי דם, הפרעות שינה, טינטון, ליקוי קוגנטיבי בילדים ורגזנות. המחקרים מצאו כי לפחות מיליון שנות חיים בריאותיות אובדות מדי שנה באירופה בלבד בשל זיהום רעש (לא כולל רעש ממקומות עבודה תעשייתיים)! המחברים דירגו את זיהום הרעש בין שני האיומים הסביבתיים הראשונים לבריאות הציבור (הראשון הינו זיהום אוויר).

מטרדי הרעש יכולים להיות קולות שאנחנו לא מודעים שאנחנו שומעים והם משפיעים עלינו ביותר. במיוחד אלה שאנחנו "שומעים" כאשר אנחנו ישנים. האוזן האנושית רגישה ביותר ואף פעם לא נחה. הגוף שלנו מגיב לרעשים אלה בדרכים שונות דרך מערכת העצבים.

ההשפעה המובהקת ביותר של מפגעי רעש היא על איכות השינה וכתוצאה מכך יש עייפות, ליקוי זיכרון ויצירתיות, שיפוט לקוי והחלשות של מיומנויות שונות. מחקרים הראו כי אצל אנשים החיים ליד שדות תעופה או כבישים עסוקים יש שכיחות גבוהה יותר של כאבי ראש, הם לוקחים יותר גלולות שינה והרגעה, נוטים יותר לתאונות קלות, ונוטים יותר לחפש טיפול פסיכיאטרי.

גם אם מטרדי הרעש אינם מעירים, נראה כי רעש מתמשך קובע את תגובות הלחץ של הגוף, אשר מעלה את לחץ הדם ואת קצב הלב. תגובה זו של הגוף יכולה להוביל למחלות לב וכלי דם ונושאים בריאותיים אחרים.

במחקר שניטר את פעילות המוח של מתנדבים בריאים, אשר שמעו קליפים קוליים של 10 שניות של סוגים שונים של רעש בזמן שהם ישנו, נמצא כי גלי המוח של המתנדבים הללו היו בעלייה בדפוסים של הפעילות העצבית – כאשר כל קליפ הופעל. במחקר נבדקו רעשים שנשמעו בסביבה של בית חולים – שיחות, טלפונים מצלצלים, סגירת דלתות, מכונות, בין היתר – אבל רבים מהקולות שנבדקו הם קולות של סביבה עירונית.

עלינו להכיר בכך שזיהום רעש הוא דאגה בריאותית רצינית הראויה לתשומת הלב שלנו, ולמצוא דרכים מציאותיות וברות קיימא לנהל ולצמצם אותו.

להזמנת בדיקה למפגעי רעש צרו קשר עם המומחים של אקוצ'ק 03-5362600