בדיקות עובשים וחיידקים

בין התנאים בסביבה התוך מבנית המשפיעים על התרבות של עבשים – רמות גבוהות של לחות בקירות, גג ובמערכות האוורור. תנאים אלה מובילים בסופו של דבר לצמיחה מרובה של כלל המיקרואורגניזמים, כגון: עבשים וחיידקים.

הדוגמא הבולטת לריחות הנוצרים בעקבות שגשוג של עבשים בחללים סגורים היא ריח הטחב הידוע והנפוץ ביותר. לחות מתמשכת מאיצה תהליכים של ריקבון, קורוזיה והידרדרות כללית של המבנה.

מעבר לאי נוחות בשל הריח הלא נעים המלווה את התפתחות העובשים, חשיפה לעובשים עלולה לגרום להתפתחות של מחלות זיהומיות מסוגים שונים.  בין התגובות הידועות- רגישות אלרגית, נזלת, התעטשויות ועד כדי התקפות אסטמה חמורות.

עובשים מייצרים אלרגנים – אנטיגנים הגורמים לגירוי או מייצרים חומרים בעלי פוטנציאל רעיל.  חשיפה נשימתית או נגיעה בעובש עלולים לגרום לתגובה אלרגית אצל אנשים רגישים. תגובות אלרגיות כוללות :  תסמיני חום כמו : עיטוש, תגובה של האף, עיניים אדומות ותגובה עורית (דרמטיטיס). בנוסף, חשיפה לעובשים עלולה לגרום לגירוי בעיניים, עור, אף, גרון וריאות באוכלוסייה רגישה ובלתי רגישה.

כיום –בכ 50% מכלל הבניינים המודרניים בעולם מתקיימים תנאים המאפשרים התפתחות וגדילה של מזהמים כאלה.

במערכות מרכזיות של אוורור ומיזוג אוויר בבניינים שלא טופלו ותוחזקו בצורה נאותה, עלולים להתפתח חיידקים – הגורמים להתפרצות מחלות זיהומיות בקרב השוהים.

מערכות מיזוג אוויר מרכזיות, שנועדו לשפר את איכות האוויר התוך מבני, מונעות, במקרים רבים, תחלופת אוויר בחללי המבנים ויוצרות קרקע נוחה להתפתחות חיידקים ומזהמים, המתפשטים בכל המבנה דרך תעלות האוורור המרשתות אותו.

גם כאשר חלק מהעובדים או מבקרים מגיעים חולים מבחוץ- חוסר אוורור יעיל תורם להתפזרות חיידקי המחלה בין כל שאר השוהים, המדביקים אחד את השני.

הבדיקה כוללת:

  • הערכת סיכוני חשיפה לנבגי עובשים באוויר וע"ג משטחים.
  • איסוף דגימות המדידות כוללות זי
  • הוי זני העובש השונים, בדיקה כמותית ואיכותית (זיהוי משפחות העבשים).
  • אנאליזה לדגימות הנערכת במעבדה מתמחה, מוסמכת ISO17025 בארה"ב.
  • דו"ח הכולל חוות דעת להערכת סיכוני חשיפה בריאותית בייחס לממצאי המעבדה, והמלצות לשיקום סביבתי.